Anifilm: S LÁSKOU VINCENT

Anifilm: S LÁSKOU VINCENT

Vstupné: 100 Kč

Nevhodný mládeži do 12 let

Film uvádíme s českými titulky

Tento celovečerní snímek o Vincentu van Goghovi kombinuje animaci malířových nezaměnitelných olejomaleb s rotoskopií. Když film před několika lety vstoupil do kin, nejenže naplnil, ale často i překonal očekávání. Nejedná se o biografii, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale o drama s kriminální zápletkou, které využívá některých biografických prvků z umělcova problematického a předčasně ukončeného života. Záhadná osobnost, která v životě trpěla bídou a psychickými propady, inspirovala tvůrce k vizuálně originálnímu filmu, pro nějž 125 umělců z celého světa vytvořilo 66 960 originálních olejomaleb, a to podle 94 původních van Goghových děl.
I za příběhem se však skrývá spousta práce: scénář vznikl na základě osmi stovek dopisů, které van Gogh adresoval většinou svému bratrovi. Klíčovým okamžikem celého příběhu je jeden den v červenci roku 1890, kdy se malíř, propadající se čím dál hlouběji do depresí, postřelí do hrudníku. O dva dny později na následky zranění umírá, přičemž okolnosti jeho smrti nebyly nikdy zcela objasněny. Snímek nominovaný na Oscara získal cenu pro nejlepší evropský film roku 2017.

Animovaný/ Životopisný/ Krimi/ Drama, Velká Británie / Polsko / USA, 2017, 94 min

Režie: DK Welchman, Hugh Welchman

Scénář: DK Welchman, Hugh Welchman

Kamera: Tristan Oliver

Hudba: Clint Mansell

Hrají: Douglas Booth, Holly Earl, Chris O'Dowd, John Sessions, Helen McCrory, Eleanor Tomlinson, Aidan Turner, Saoirse Ronan, Jerome Flynn, Cezary Łukaszewicz